Yaşlı adamlarla aynı odada

0

Resmi adı Bangladeş Halk Cumhuriyeti olan ve Güney Asya’da yer lan dünyanın en yüksek nüfuslu ülkelerden biri olan Bangladeş hakkında şok edici ilginç bilgiler.1 min
Halkı Müslümandır. Sürekli sorunlar Bangladeş en yoksul devletlerden birisidir. Resmi dili Bengalcedir.

Bangladeş’e gitmek için vize almak gerekmektedir. Tropikal iklim hakim olan ülkeyi ziyaret için en ideal zamanlar Nisan Mayıs aylarıdır.

İşte Bangladeş hakkında ilginç ve şok edici gerçek bilgilerin listesi :

1 Bangladeş kelime anlamı nedir?

Bangladeş’in resmi adı Bangladeş Halk Cumhuriyettir. Bangladeş’İn anlamı Bengal’in ülkesi demektir ve resmi dil Bengalcedir.
2 Bangladeş de her yıl sel baskınları

Bangladeş’te akarsuların çoğu ova içinde birleşmektedir ve bazı bölgelerde göller oluşturmaktadır. Akarsu çokluğu Bangladeş’i tarım açısından verimli kılarken her yıl sel baskınlarına da yol açmaktadır. Bunun yanı sıra denizin kabarması da zaman zaman su baskınlarında sebep olmaktadır.
3 Bangladeş dünyada okuma yazma oranı en düşük ülkelerden biri

Dünyada okuma yazma oranı en düşük ülkelerden biridir. Halkın %33.1 i okuma yazma bilmektedir. Bangladeş köylerinin genelinde ilkokul bulunmamaktadır. 3 temel üniversite batı tarzında eğitim vermektedir. Halkın ekonomik durumu ve kültür seviyesi oldukça düşüktür.
4 Bangladeş ekonomisi tarıma dayalıdır

Ekonomi tarıma dayalıdır nüfusun büyük çokluğunu çiftçiler oluşturmaktadır. Pirinç ve hint keneviri üretimi mevcut olup bu konuda Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan’dan sonra 3. Sıradadır.
5 Bangladeş de hazır giyim sektörü de yaygındır

Tarımın yanında hazır giyim sektörü de yaygındır. İşçilik maliyetleri çok düşüktür. Çoğu ülkelerden bu topraklara tekstil amacıyla gelen iş adamları mevcuttur.
6 Bangladeş de gazete okuma oranı

Bangladeş de 2 binden fazla gazete ve yayın bulunmaktadır. Sürekli okuyucu oranı yalnızca %15’dir.
7 Bangladeş dünyanın en büyük nehir deltası ve ormanına sahiptir

Bangladeş dünyanın en büyük nehir deltası ve ormanına sahiptir. Bangladeş’in başkentinde yer alan cami dünyanın en büyük 10. Camisidir.
8 Bangladeş dünyadaki en uzun plajına sahiptir

120 km uzunluk ile dünyadaki en uzun kırık olmayan deniz plajına sahiptir.
9 Bangladeş in başkenti Dakka’nın nüfusu 15 milyondur

Başkent Dakka’nın nüfusu 15 milyondur ve camilerin şehri olarak anılmaktadır.
10 Bengal kaplanı

Bengal kaplanı Bangladeş’in ulusal hayvanıdır.
11 Bangladeş de yüzlerce tuğla fırını

Bangladeş’in yapım için kayalık olması sebebiyle ülke geneline yayılmış yüzlerce tuğla fırını vardır. Tuğlalar dövüldükten sonra toplam olarak kullanmak için kayaya dönüştürülürler.
12 Bangladeş ulusal bayrağı

Bangladeş ulusal bayrağı 17 Ocak 1972 kabul edilmiştir. Bayrağın üzerindeki yuvarlak şekil Bangladeş topraklarında doğan güneşi ve güneşin renginin kırmızı olmasının sebebi de Bangladeş’in bağımsızlığı için canlarını veren insanların kanlarını simgelemektedir.
13 Bangladeşli insanlar nadiren gülümsemektedir

Bangladeşli insanlar nadiren gülümsemektedir. Çünkü çok gülümsemek bir olgunluk belirtisi olarak görülmemektedir.
14 Bangladeş’in başkenti Dakka’da kömür ocakları ve çalışan kadınlar

Bangladeş’in başkenti Dakka’da kadınlar kömür ocaklarında çalışarak ailelerin geçimine katkıda bulunurlar. Aynı iş için erkekler günlük 3$ kazanırken kadınlara 2.5$ ödenmektedir.
15 Bangladeş fuhuşun yasal olduğu az sayıdaki Müslüman ülkelerden biridir

Bangladeş fuhuşun yasal olduğu az sayıdaki Müslüman ülkelerden biridir. 10-12 yaşlarında fuhuş sektöründe çalıştırılan çocuk kızlar daha olgun ve güçlü görünsün diye kısırlık ve diyabete yol açan steroidleri kullanmaya zorlanmaktadır.
16 En yoğun çocuk gelinin olduğu ülkeler arasında Bangladeş ilk sıradadır

UNICEF’in araştırmalarına göre en yoğun çocuk gelinin olduğu ülkeler arasında Bangladeş ilk sıradadır. Ülkede yapılan istatistiklere göre kız çocuklarının %29’u 16 yaşına varmadan, %65’i ise 18 yaşından önce evlendirilmektedir.
17 Bangladeş’te 2002 yılından beri plastik poşetler yasaklanmıştır

Bangladeş’te 2002 yılından beri plastik poşetler yasaklanmıştır. Plastik poşetler drenaj sistemini tıkayıp sele yola açtığı için kullanımına izin verilmemektedir.
18 Dakka dünyanın çekçek başkenti olarak da bilinmektedir

Dakka dünyanın çekçek başkenti olarak da bilinmektedir. Her gün 400 bin kişi şehirde çek çek kullanmaktadır.
19 Kriket Bangladeş in en popüler sporudur

Kriket ülkenin en popüler sporudur. Bangladeş mili kriket takımı 6 defa dünya kriket dünya kupası elemelerine katılmıştır ve 1 defa birinci olmuştur ve 5 defa kriket dünya kupasına katılmıştır.
20 Sylhet bölgesi

Kuzeydoğu Bangladeş’in engebeli bölgesi olan Sylhet Avrupa’da bulunanlara benzer birçok anıta ev sahipliği yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here