Sizde de bu belirtiler varsa DİKKAT

0

Tiroid, boynun ön kısmında bulunan iki önemli t3 ve t4 adlı hormonu salgılayan bir bezdir. Bu iki hormon, büyümeyi, gelişmeyi, kalp atışını, tansiyonu, vücut ısısını ve metabolizmayı yönetir. Tiroidiniz normal şekilde çalışmazsa görevini yerine getiremez ve vücudunuz sinyal vermeye başlar. Olumsuzluklar ardı ardına sıralanır. Tiroidin fazla hormon salgılamasına, hipertiroidizm, az hormon salgılamasına ise hipotiroidizm adı verilmektedir. Tiroid bezinin büyümesine ise guatr adı verilir. Tiroid bozukluğu kadınlarda daha çok görülmektedir. Aile öykünüzde tiroid hastalığı olan biri varsa siz de de olabilir genetik bir hastalıktır. Eğer aşağıdaki belirtilerden biri bile sizde varsa kandaki tiorid hormonunu ölçtürmeniz gereklidir.

Tiroid bozukluğunu gösteren belirtiler
Yorgunluk ve uyku bozukluğu
Hipertiroidizm; kendilerini yorgun ve bitkin hissederler. Enerji seviyeleri düşüktür. Uykuya dalmakta güçlük çekerler. Uyurken aniden gece uyanırlar. Yorgunluk bu hastalığın en belirleyici özelliğidir.

Hipotiroidizm; sürekli uyumak isterler ya da uyudukları süre artar. Yorgunluk, bitkinlik onlarda da görülür. Geçmek bilmeyen dinlendikçe değişmeyen yorgunluk akla tiroid bozukluğunu getirmelidir.

Kilo problemleri
Hipertiroidizm; ani kilo kayıpları, aynı şekilde beslenmesine göre kilo veriyor olmanız aklınıza tiroid bozukluğunu getirsin.

Hipotiroidizm; ani kilo artışları, kilo verememek sorun haline geliyorsa, metabolizmanız yavaş çalışıyor olmalıdır ki, bu da tiroid bozukluğuyla alakalı olabilir.

Kas ve eklem ağrıları
Hipertiroidizm; elinizde bir şeyler taşırken zorlanıyor olmanız, merdiven çıkarken aşırı yorulmanız, kas ve eklem ağrılarınız tiroid bozukluğunuzdan kaynaklanabilir.

Hipotiroidizm; kollarda veya bacaklarda aniden kasılma, uyuşma ve ya karıncalanma olabilir. Eklem ve kas ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

Bağırsak sorunları
Hipertiroidizm; bağırsak problemleriniz artar, ishal ve karın ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

Hipotiroidizm; bağırsak hareketleriniz yavaşlar, uzun süren kabızlık problemleriniz ortaya çıkar. Hormonların yeterli salgılanmamasından dolayı bağırsak hareketleri bozulur işlevini yerine getiremez.

Saç ve Cilt sorunları
Hipertiroidizm; saç dökülmeleri oluşur, artar. Saç derisi pul pul dökülür. Kuru cilt problemleri görülür.

Hipotiroidizm; saç dökülmesi görülür. Ciltte kuruluk gözlemlenir. Kaş ve kirpik dökülmesi de görülür. Tırnaklarınız kırılır.

Vücut ısısı
Hipertiroidizm; sıcak hissedersiniz, aşırı terleme görülür. Fazla sıcağa katlanamazsınız.

Hipotiroidizm; üşüme gelir. Elleriniz, ayaklarınız buz kesilir, ısınamazsınız.

Adet düzensizliği
Hipertiroidizm; adet düzensizliği görülür. Daz az ve ya kısa süreli adet görmenize sebebiyet verebilir. Ayrıca kısırlık görülebilir, çünkü hormon seviyesinde ki düzensizlik yumurtlamayı engeller.

Hipotiroidizm; düzenli adet görebilirsiniz fakat çok ağrılı olabilir. Uzun süreli ve yoğun kanamanız olur. Kısırlık görülür. Cinsel istek azalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here